Neden Kapadokyada Balayı Tatili

Bir yerin manzarasına göz atar yerleştirmez bir yer soluğunuzu ne sıklıkla alıyor? Çok sık, orası Kapadokya ise. Türkiye’nin orta Anadolu bölgesinde, Kapadokya’nın ham güzelliği, dalgalar, yarıklar ve tepeler gibi benzersiz özellikler oluşturmak için yumuşak volkanik kayaların erozyona uğramasının bir neticesidir.

Tarih süresince, bu kaya oluşumları ve mağaralar hanelere, kiliselere ve manastırlara hane sahipliği yapmıştır ve bu arada yabancı işgalcilerden sığınmak için kullanılmıştır. Kapadokya ayrı olarak, yüzeyin altında birkaç kat uzanan ve tünellerle birbirine bağlanan iyi tasarılanmış yeraltı şehirlerine de hane sahipliği yapıyor.

Kapadokya tanımlandığında 'masal' ve 'fantastik' gibi kelimeler duyacaksınız ve bunun mübalağalı olmadığına konusunda kefil olabilirim. Elflerin sokaktaki mağara evinden çıkmasını beklerken, bir masalın sayfalarında değil, hala dünyada olduğunuzu anımsatmamak olanaksızdır! Kapadokya'daki son doğum günüm, bugüne kadarki en unutulmaz doğum günlerinden biriydi ve eminim ki dövmesi zor olacak. Manzara sizi en çok etkileyen şey olmasına karşın, Kapadokya konusunda çok şaşırtıcı şeyler var; Leziz Anadolu mutfağı, süper arkadaş canlısı insanlar ve şimdiye kadar gördüğüm en güzel yürüyüş parkurlarından bazıları.

Kısa bir yolculuk olsa dahi, Türkiye'ye yolcu eden herkese Kapadokya'yı ziyaret etmenizi şiddetle öneriyorum, zira burası sahiden de başka hiçbir yere benzemeyen yerlerden biri. Bu kadar özel kılan şeyleri merak ediyorsanız, işte neden Kapadokya'yı sahiden ziyaret faktörüz gerektiğinin nedenleri.

Eğer fark ettiyseniz, müzeler konusunda gerçekten büyük değilim ama böyle göründüğünde, nasıl biri kayıtsız olabilir? Göreme Açık Hava Müzesi, Bizans freskleri ve Hıristiyan dini sembolleriyle süslenmiş muhteşem mağara kiliselerine ev sahipliği yapmaktadır. Göreme kasabasından müzeye yürüyebilir ve mağara kiliselerini keşfetmek için birkaç saat geçirebilirsiniz. Bu kiliseler 1000AD'den kalmadır ve ortaçağ Ortodoks Hristiyan keşişlerin sığınacak ve dua edecekleri bir yer olarak kullanılmıştır. Bazı freskler, hava ve depremlerin etkilerini yaşadılar, ancak kaç yaşında olduklarını dikkate alarak hala oldukça iyi durumdalar.

Yeraltı şehirleri efsaneler gibi görünebilir. Fakat burada Kapadokya'da çok gerçekler ve aklınızı başınızdan alacaklar. Bölgede pek çok yeraltı şehri var ama çoğu yolcunun görebildiği şehirler, her ikisi de bir tünel ile birbirine bağlı Kaymaklı ve Derinkuyu. Kaymaklı'daki birini ziyaret ettik ve yerin 8 seviyesinin altına indiğini öğrenince şok olduk.

Volkanik taştan oyulmuş Kaymaklı, yaşam alanları, yatak odaları, mutfaklar, depolar, kiliseler, şarap mahzenleri ve hatta birkaç aile için bir mezarlık alanı bulunan eksiksiz bir şehirdir. Tabii ki, şimdi kimse burada yaşamıyor, ancak insanlar tarafından yağma ordularından gizlice bir anda birkaç ay kullanıldı. İç kısımdaki labirent gibi ve düşük çatılı tünellerden çömelme ihtiyacı, ağır zırhlı askerlerin şehre girmeye cesaret edemeyeceği ve sakinleri dışarı çıkarmanın yollarını bulmak zorunda kalacağı anlamına geliyordu.

Kapadokya'nın güzel vadilerinde yürüyüş yaparken doğanın ihtişamını takdir etmemek ve evrendeki yerinize dair bir bakış açısı elde etmek zor. Kayaların rengi, Bal Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi, Kılıç Vadisi, Zemi Vadisi ve Aşk Vadisi nedeniyle adlandırılan Gül ve Kızıl Vadiler gibi bazı fantastik rotalara ev sahipliği yapar. Bunların her biri benzersiz jeolojik özelliklere sahiptir ve yaşamaya değerdir. Yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorsanız, Kapadokya'da en az bir hafta veya daha fazla zaman geçirmeyi planlamalısınız ki böylece bu yolları keşfetmek için yeterli zamanınız olsun.

Aşağıdaki fotoğraf, bakış açınıza bağlı olarak ya phallus ya da dev mantar gibi görünen kayalar nedeniyle takma adı verilen Aşk Vadisi'ne ait. Volkanik püskürmeler ve müteakip sert kayaların arkasındaki sert kayaların arkasına bırakarak daha güçlü olan erozyonun bir sonucu olarak oluşmuşlardır. Elbette, sonuç pek çok ilk zamanlayıcıyı işaret eder ve kıkırdar!

Tarih ve kalıntıları araştırmak istemediğinizi düşünüyorsanız, Kapadokya'nın bunu değiştireceği konusunda uyarılmalıdır. Şimdi terkedilmiş olan hayalet kasaba Cavusin (Göreme'ye yaklaşık 2 mil uzaklıkta) bölgedeki en eski Hıristiyan yerleşim yerlerinden biridir. Kaya kesilmiş evleri ve kiliseleri keşfetmek için birkaç kat tırmanabilirsiniz. Bir zamanlar bütün bir köyün bu kaya yapılarında yaşadığını hayal etmeyi büyüleyici buldum.

Kuşkusuz, çoğu insan için, Kapadokya’nın muhteşem manzarasına sıcak hava balonu gezisi yapılacak en iyi şeylerden biri. Kış mevsiminde veya çevresinde seyahat ediyorsanız, sabırlı olmanız ve en iyisini ummanız gerekir, çünkü programlar havaya son derece bağlıdır. Fakat böyle bir manzarayla, buna değmesi gerektiğinden eminim.

Maalesef, bölgemizdeki günlerde rüzgarlı hava koşullarıyla karşılaştık ve yolculuğumuz her seferinde iptal edildi. Son günümüzde, havaalanına gitmeden ayrılmaya giderken çok hayal kırıklığına uğradığımı hatırlıyorum.