Kapadokya da Balayı İçin 10 Fantastik Bilgi

Eşsiz kaya oluşumları ve muhteşem sıcak hava balonları olanakları ile ünlü olan Kapadokya'nın diğer dünya manzaraları, Türkiye'nin en popüler doğal harikalarından biridir. Olağandışı bataklıklar, Orta Anadolu platosundan yükseliyor ve yüzyıllar boyunca eşit derecede büyüleyici bir tarihin fonu olarak hizmet ediyor. Bölge bir zamanlar Hitit İmparatorluğu'nun kalbi olmuş ve daha sonra Hıristiyanlığın en eski filozoflarından bazılarına yol açmıştı. Kapadokya, günümüzde keşfedilmesi gereken birçok ilginç olguyla birinci sınıf bir turizm merkezidir. İşte en iyilerden on tanesi.

1. Üç ila dört milyon yıl önce bir dizi volkanik püskürme Orta Anadolu bölgesini sarstı, şimdi Kapadokya perileri veya “Pamuk Şatoları” olarak bildiğimiz şeyi oluşturdu.


2. Kapadokya’nın manzarası, volkanik erozyonla oluşmuştur. Kalın kül, tüf adı verilen yumuşak bir kayaya katılaştı ve zamanla tüf kayaları rüzgar ve suyla aşındı ve bugün gördüğümüz ikonik peribacalarını yarattı.


3. Kapadokya, 5.000 kilometrelik bir alana yayılıyor ve 1.000 metrenin üzerinde bir rakama sahip ve üç Anadolu bölgesini (Nevşehir, Keyseri ve Niğde) kesiyor.


4. Kapadokya ismi, eski zamanlarda bölgenin at sunumu için bilinen “güzel atların ülkesi” anlamına gelen Farsça kelime Katpaktukya'dan geliyor. Atlar, Kapadokya'nın evini arayan yerliler için hala önemlidir ve ziyaretçiler için alternatif bir ulaşım şekli de sunar.


5. Kapadokya'da, bazıları bir tünel ağı ile bağlı bir dizi yeraltı şehri vardır. Bu yeraltı yerleşimleri yumuşak kayanın esnekliği sayesinde mümkün olmuştur. Birçoğu ziyarete açık, ancak bölgedeki arazinin çoğu özel mülkiyettir.


6. Yumuşak Kapadokya kayalarından oyulmuş ve muhtemelen henüz keşfedilmemiş olan birçok kilise var. Bu kiliseler Ortaçağ'a kadar uzanır ve bazı boyalı figürlerin gözlerini Nazardan korkan batıl yerli halk tarafından çiztikleri halde yüzlerce yıl boyunca inanılmaz miktarda renk ve ayrıntı tutan güzel boyalı freskler sergiler.


7. Gelveri İlçesi, bölgenin ana turizm merkezi olarak hizmet vermektedir ve aynı zamanda bugün hala yaşayan az sayıdaki Kapadokya yerleşim yerlerinden biridir. Hristiyanlar, ilk olarak manastır hayatını burada yaşadılar.


8. Ihlara Vadisi Müzesi, bölgedeki en iyi bilinen dini kompleksleri kapsamaktadır. Diğer Kapadokya kayalık bölgelerinin yanı sıra, bir çok kilise ve şapel bulunmaktadır.


9. Hafta boyunca süren Kapadokya Müzik Festivali de dahil olmak üzere, hafta boyunca süren koro ve orkestraları sergileyen Kapadokya mağara binalarında müzik konserleri düzenlenmektedir.


10. Kapadokya bölgesi büyük bir üzüm üreticisidir ve burada şarap yapımının uzun bir geçmişe sahip olduğuna inanılmaktadır. Ziyaretçilerin ürünleri tadabilecekleri ve son yıllarda bölgedeki şarapların uluslararası ödüller kazandığı çok sayıda şarap tadımı mağazası var.