Kapadokya Balayı Turları

Ortalama rakımı 1.000 m ile 1.100 arasında değişen yaklaşık 15.000 km² alana sahip bir Anadolu bölgesidir.Miyosen'den (15 milyon yıl) beri fenomenle birleşmiş yoğun bir volkanik aktivite erozyon, bu bölgenin güzelliği olan ruiniform peyzajın kaynağındadır. Hasan (3,268 m) ve Erciyes (3,916 m) volkanlarının varlığı, yakın zamanda bile (sadece 2 milyon yıl öncesine dayanır) hatırlatmak için burada. Yerde biriken volkanik parçacıklar (ignimbritler) az çok katılaşmışlardır. Böylece, peribacaları, sert bir kayanın oluşturduğu bir "şapkayı" aşan tabanı oluşturan yumuşak bir kayanın varlığından kaynaklanmaktadır.

Tarihsel olarak, istilalar insanları uzak bölgelerdeki barınakları bulmaya zorladılar ya da erişimi zordu (birleşmiş konutlar, yeraltı şehirleri). Böylece Hristiyanlar çok sayıda kilise kazdılar. Ancak, Türkiye'deki Yunanlıların Atatürk askerlerine karşı yenilgilerini zedeleyen Lozan Antlaşması'ndan (1923) sonra, son Hıristiyanlar bölgeden atıldı ve kiliseler dezenfekte edildi. Ancak, 1985 yılında Göreme Milli Parkı ve Kapadokya'nın kayalık bölgeleri Dünya İnsanlık Mirasıdır, bu nedenle Bizans döneminin bazı kiliselerinin kaybolmasını önler ...

Güvercinlik Vadisi veya "vadi güvercinleri": ismini ufalanan kayalara kazılan birçok güvercin varlığına borçludur. Kökenleri Bizans dönemine kadar uzanırsa, öncelikle gübre olarak kullanılan gübrenin toplanmasında kullanılmıştır. Yol Uçhisar'dan Göreme'ye ulaşmak için başlıyor. Yaklaşık 2 ila 3 saatlik yürüyüş (rehberimiz kayboldu ... çünkü kaçınılacak çok dik bir geçit var ve artık bypass yolunu bulamadı ...!).

Ak Teppe masifinin batı yamacının dibinde kırmızı vadide (Kızılçukur vadisi), sonra da pembe vadi (Güllüdere vadisi) Cavushim köyünün tepelerinde yürüyüş.

Birkaç yürüyüş parkurunun işaretli olduğunu farkettim (her zaman çok iyi değil). Bu olağanüstü Kapadokya manzaralarından yararlanarak Cavushim'den bir döngü yaparak veya Göreme'yi Cavushim'e bağlayabilir ya da tam tersi (iki köy sadece 3 km uzaklıktadır).

Rehberimizle, kayalık zirvelere oyulmuş iki kaya kilisesini ziyaret ettik:

Üzümlü Kilise (üzüm salkımı olan kilise)

Haçlı Kilise (Haç Kilisesi), kırmızı vadi ve pembe vadi arasındaki sınırda. 8. yüzyılda kurulan ismini tavandaki büyük oyulmuş haç üzerine borçludur. Fresklere gelince, onlar 10. yüzyıldan kalma.

Bu kiliseler hakkında daha fazla bilgi için Kapadokya'daki Kaya Kiliseleri: Kırmızı ve Pembe Vadilere tıklayın.

Yürüyüş zamanı = 1h40 yürüyüş.

 Cavushim, uçurumun üzerine kurulmuş ve 1960'larda bir depremden sonra terk edilmiş antik bir şehir. Köy yakınlarda yeniden inşa edildi.