Kapadokya Balayı Otellerinin Tarihi Oluşumu

Erozyon, Türkiye'nin Göreme vadisinin inanılmaz manzarasını şekillendirdi, ancak binlerce yıl önce, Tabiat Ana'dan bir ipucu aldı ve yumuşak kayaya inanılmaz bir oda ve tünel kompleksi oymaya başladı. Dördüncü asırdan başlayarak, burada kentleşmiş fakat yeraltından kültürel bir manzara yaratıldı.

Eski volkanik püskürmeler bu bölgeyi kalın külle kapladı, bu da onlarca metre kalınlığında tüf denilen yumuşak bir kayaya katılaştı. Rüzgar ve su, bu plato üzerinde çalışmaya başladı. Gökyüzüne 130 metre (40 metre) kadar uzanan bir peri masalı koni, sütun, zirve, mantar ve bacalardan oluşan bir masal peyzajı oluşturmak için sadece daha sert unsurlarını geride bıraktı.

Ancak insan eli burada eşit derecede inanılmaz işler gerçekleştirdi. Kayalık bir harikalar diyarı insan tarafından oluşturulan mağaralar ağı ile peteklenmiştir; yaşam alanları, ibadet yerleri, ahırlar ve depolar yumuşak taşların içine kazılmıştır. Aslında, tünel kompleksleri yeraltında saklı sekiz farklı kattan oluşan bütün kasabaları oluşturdu.

Göreme, 1800-1200 yıllarında, yaklaşık Hitit dönemi kadar erken yerleşmiştir. ve daha sonra rakip imparatorluklar arasındaki sınırdan rahatsızlıkla oturdu; önce Yunanlılar ve Persler, daha sonra Bizanslı Rumlar ve bir rakipler toplantısı. Bu güvencesiz siyasi konum, sakinlerin saklanma yerlerine ihtiyaç duyduğu ve onları kayanın içine tünel ederek bulduğu anlamına geliyordu.

Site, Hristiyanlığın ilk günlerinde dini bir sığınak haline geldi. Dördüncü yüzyılda, Roma’nın zulmünden kaçan Hıristiyanlar bazı sayılara varmış ve burada manastır toplulukları kurmuştu. Rahipler, geniş meskenleri ve manastırları kazdı ve yedinci yüzyıldan başlayarak mağara şapellerinde Bizans freskli resimler yarattı;

Göreme tarih açısından zengin, ancak Kapadokya’nın ilkel konutlarının hepsi müze değil. Bazıları hala ev, diğerleri ise gerçekten eşsiz bir misafirperverlik deneyimi sunan oteller olarak hizmet vermektedir.

Bu dünya mirası bölgesine yönelik birincil tehdit, ilk başta onu oluşturan güçlerden kaynaklanmaktadır. Erozyon, bazı insan çabalarını daha doğal bir duruma döndürüyor ve Göreme'nin harikalarının başka bir binyılda hayatta kalmasını sağlamak için kapsamlı koruma çabaları öngörülüyor. Bununla birlikte, turist ticaretinin artmasıyla birlikte insanlar, bir zamanlar yarattıkları antik alanların bazılarına modern gelişme ve hasar veya yıkım getirmiştir.

Kapadokya çok eski tarihten bu güne kadar oyulmuş mağaralar bulunmaktadır. Kapadokya daki bu mağara oyukları ve kesme taşları ile ustalık eserlerini konak haline bürümüşlerdir. Tatil anlayışının gelmesi üzerine balayı otelleri konseptine dönüştürülmüştür. Şimdi Yıllar boyu balayı otelleri olarak hizmet veren bir sektör haline geldi. 

  1. https://kapadokyaihlarakonaklari.com
  2. https://cappadociamayaogluhotel.com
  3. https://kapadokyastonelakehotel.com
  4. https://karamanlikonagi.com
  5. https://cappadociagelvericavehotel.com

Oraya nasıl gidilir

Nevşehir, Avanos ve Ürgüp'ün de turistik tesisleri olmasına rağmen Gelveri, park ziyaretçileri için ana ziyaretçi merkezidir. Bu şehirlere Kayseri havalimanından otobüs ile ulaşılabilir. Uzun mesafe otobüsleri de İstanbul ve Ankara'dan Kapadokya bölgesine gidiyor.

Ne Zaman Ziyaret Edilir

Kapadokya, Türkiye'nin ortasında yüksek ve kuru bir platoda yerleşmiş. Bölge, sıcak ve kurak yazlardan ve soğuk, bazen karlı, kışlardan bir tanesidir.

Nasıl ziyaret edilir

Ağ geçidi şehirlerinde, parkın ve Kapadokya bölgesinin önemli noktalarını paylaşmak için turlar ve rehberler bol miktarda bulunur. Kendi başlarına biraz keşfetmek isteyenler Güzelyurt'u tercih edebilir.